Life at Bement: Athletics

Fall 2016 ATHLETIC SCHEDULE

To confirm dates and times, call the athletic office: 413-774-7061 ext 108 or email abartlett@bement.org

 

PLEASE REFER TO THE LOOK AHEAD FOR THE WEEKLY UPDATED SCHEDULE.

 

 

Schedule last updated Thursday, September 22, 2016. 

 

Boys Varsity Soccer

Coaches: Alex Bartlett, Ross Feitlinger

Day

Opponent

Start

Return

W 9/14 @Brattleboro 3:30 CANCELLED
W 9/21 Westminster 3:00  
Tu 9/27 @Twin Valley (Twin Valley Middle School) 3:30 6:00
Th 9/29 Chinese Immersion School 4:00  
S 10/8 Northfield Mount Hermon 1:00 CANCELLED
Tu 10/11 Eaglebrook 3:30  
W 10/12 Deerfield Academy 3:00  
W 10/19 @Williston 3:15 5:45
Th 10/20 Twin Valley 3:30  
Tu 10/25 Valley View 3:30  
W 11/2 @Deerfield Academy 3:00 4:45
Sa 11/5 @Eaglebrook Soccer Tournament 9:00 am 4:45
Tu 11/8 @Eaglebrook 3:00 4:45
       

Girls Varsity Soccer

Coaches: Anthony Kandel, Emily MacLeod

Day

Opponent

Start

Return

W 9/14 Stoneleigh Burnham 3:30  
W 9/21 Williston 3:15  
Tu 9/27 @Twin Valley (Twin Valley Middle School) 3:30 6:00
W 10/5 @Northfield Mount Hermon 3:15 5:00
W 10/19 Deerfield Academy 3:00  
Th 10/20 Twin Valley 3:30  
M 10/24 @Deerfield Academy 4:15 5:45
Sa 10/29 @Indian Mountain Tournament 11 am 6:00
W 11/2 @Williston 3:15 5:15
M 11/7 @Stoneleigh Burnham 3:00 4:45
W 11/9 Northfield Mount Hermon 3:00  
       

Boys JV Soccer

Coaches: Doc Potter, Daniel Hales

Day

Opponent

Start

Return

M 9/12 @Mohawk 3:30 5:30
Tu 9/20 @Four Rivers (GCC) 4:00 5:30
Th 9/22 @Frontier (@Sunderland Rec. field behind library) 3:30 5:00
M 9/26 Eaglebrook 3:30  
Th 9/29 Greenfield 4:00  
Tu 10/4 @Hopkins (Hadley) 3:30 5:15
Tu 10/11 Mohawk 3:30  
W 10/12 @Turners Falls H.S. 4:00 5:30
M 10/17 Pioneer 4:00  
Tu 10/18 Athol 3:30  
Th 10/20 @Smith Academy (Hatfield) 4:00 5:30
M 10/31 Chinese Immersion 4:30  
Tu 11/8 @Eaglebrook 3:00 4:45
       

Field Hockey

Coaches: Dorothy Milne, Martha Price

Day

Opponent

Start

Return

Tu 9/20 @Pine Cobble 3:30 6:30
W 9/21 @Mohawk 3:30 5:30
W 9/28 @Williston 3:30 5:30
Th 9/29 @Frontier 4:00 5:30
Tu 10/4 @Athol 3:30 5:30
W 10/5 Deerfield Academy 3:00 4:45
Tu 10/11 @Westminster 4:30 CANCELLED
W 10/12 Frontier 3:30  
Tu 10/18 Athol 3:30  
Sa 10/22 Bement Jamboree 9:00  
Tu 10/25 @Mahar (Orange) 3:30 5:30
M 10/31 Mahar 3:30  
W 11/2 @Deerfield Academy 3:00 4:45
W 11/9 @Northfield Mount Hermon 3:00 4:45
       

Cross Country

Coach: Dave Belcher, Sandy Perot

Day

Opponent

Start

Return

W 9/21 @Eaglebrook 3:30 4:30
Sa 9/24 @Northfield Mount Hermon 3:30 boys

4:00 girls

5:30
Th 9/29 @Amherst 3:30 5:30
Sa 10/1 @Westminster 3:00 boys

3:40 girls

5:30
Tu 10/4 @Valley View 3:30 5:45
W 10/12 @Eaglebrook 3:00 4:30
Tu 10/18 @Amherst 3:30 5:30
Sa 10/22 Bement Invitational @Deerfield Academy 10:00 boys

10:30 girls

 
Sa 11/5 @Eaglebrook 3:45 5:15
W 11/9 @Eaglebrook 3:00 4:30
 

 

Navigation